Qualification 10+2
Duration 3 Months
Flagship Own Flagship

About the Course

Our course follows the small batch training format. This not only enhances the quality of learning but makes the best use of your time. In this format, you can expect excellent results over a relatively short period of time.

This training program aims to provide professional training and knowledge, technical excellence and commercial advantages. It makes students aware of technical and practical aspects of Voice Over and Dubbing Industry. It develops skills for Script WritingNarrating, Story Telling, Dubbing and Voice Over for this medium. It develops skills of understanding of job prospect in the field of Radio, Film, Television and Web Media.

Voice training helps you respond to the emotion you are trying to express. Voice training is about controlling your sound. Voice training helps you learning the new skill. It primarily deals with the vocal tone. Learning Voice training will not only develop your communication and acting skill, but you can also work as a voice-over artist, or a dubbing artist.

Objectives of the Curriculum

 1. To make students aware of technical and aesthetics of Audio Industry.
 2. To develop skills for Writing ScriptVoice Over, Dubbing and Story Telling.
 3. To develop skills of understanding of job prospect in the field of Radio, News portals, Film and Television.

Course Content

 • Warm-up techniques
 • Breathing techniques
 • Voice Improvement exercises
 • Correct Pronunciation
 • Diction & Accentual Patterns
 • Presentation & Speech Development
 • Voice Modulation
 • The art of good communication
 • Overview of the recording studio
 • Facing Microphone
 • Rehearsing Script and making necessary changes
 • Understanding VO & Narration
 • Voice-over for Documentaries
 • Voice Over for Radio Jingles
 • Voice Over for TVC
 • Voice Dubbing
 • Dubbing Techniques
 • Advertisements
 • Making of own demo CD
 • Launching yourself in the Market

 

 

43 thoughts on “Voice Over & Dubbing Training”

 1. Получить услуги и консультацию юристов можно как офисах компании, так и онлайн. Задайте вопрос по телефону, мессенджер WhatsApp или оставьте заявку на обратный звонок через форму обратной связи. Для проведения консультации юрист соответствующей тематики свяжется с вами в ближайшее время арбитражный юрист

 2. [url=http://mlne-exchanges.com]официальный сайт шахта обменник[/url] – Обменять с бтк на сбер, обменять биткоины +на рубли qiwi

 3. [url=https://rt.ranetki.online/bbw]толстые девушки в эро чате [/url] – сквирт онлайн, большие попы в порно чате

 4. ZETFLIX — ФИЛЬМЫ И СЕРИАЛЫ ОТ NETFLIX
  Компания Zetflix представляет к просмотру все бесплатные фильмы и сериалы корпорации Netflix. Именно из этого по миру распространились оригинальные фильмы и сериалы развлекательного характера. Бренд сразу взял ориентир на массовость и доступность потокового видео. По замыслу основателей, их продукция должна была войти в каждый американский дом. Спустя 20 лет можно сделать вывод, что результаты даже превзошли ожидания. Сейчас свежие новинки от компании Нетфликс с нетерпением ждут в разных уголках мира. Сюжеты транслируются онлайн везде, где для этого созданы условия. Поэтому можно смело сказать, что идеи студии прочно вошли не только в дома, но и проникли в сознание людей.

  [url=https://zetfix.online/]зетфликс[/url]

 5. НКЦПФР попереджає інвесторів про ризики втрати грошей в “Центрі біржових технологій” та «ISRAEL INVESTMENTS LTD»
  25.04.2019
  Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку попереджає інвесторів про ризики втрати грошей в “Центрі біржових технологій” та «ISRAEL INVESTMENTS LTD».

  Ці “проекти” не отримували від Комісії жодних ліцензій, необхідних для здійснення інвестиційної діяльності чи надання послуг з цінними паперами та іншими фінансовими інструментами на території України. Також Комісія не надавала необхідних дозволів на розміщення реклами, яку обидва проекти активно замовляють.

  Комісія вбачає в діяльності, види якої вказані на сайтах проектів «ISRAEL INVESTMENTS LTD» та «Центр Біржових Технологій», ознаки можливого зловживання на ринку фінансових послуг.

  НКЦПФР, в межах компетенції, здійснила всі необхідні дії, зокрема, зверталась (безуспішно) із запитами до осіб, які розміщують рекламні матеріали, порушила (успішно) справи про правопорушення за безліцензійну діяльність на фондовому ринку.

  Крім того, повідомила правоохоронні органи та Службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

  Центр Біржових Технологій

  Під час здійснення регулярного нагляду за галузевою рекламною активністю аналітики Комісії виявили сторінку “компанії” «Центр Біржових Технологій», на якій громадянам пропонують послуги портфельного інвестування, а саме інвестування у портфель «Клервант», який сформований з акцій найбільших світових компаній і недооцінених активів.

  Далі наводимо цитати з відповідної сторінки компанії «Центр Біржових Технологій», які можуть мати ознаки реклами та надання послуг на фондовому ринку, які здійснюються без відповідного дозволу Комісії:

  «Повний пакет послуг, що надається Центром Біржових Технологій — надійний фундамент, на якому будується і буде розвиватися ваш бізнес: навчання, програмне забезпечення, торгова система, аналітична і технічна підтримка на всіх етапах, від відкриття рахунку до рішення призупинити або закрити торгівлю»;
  «Клеревант» сформований фахівцями компанії ЦБТ — визнаними лідерами по портфельному інвестуванню в Україні. Важливо знати: на момент роботи портфеля ваші гроші знаходяться на рахунку європейського банку. Вони застраховані фондом гарантованого страхування і інвесторським компенсаційним фондом Європи»;
  «Унікальність «Клеревант» полягає в надійності і інноваціях. Даний інвестиційний портфель поєднав в собі високу прибутковість акцій найбільших світових компаній і недооцінені активи. Можливість заробити від $ 5 000 до $ 50 000 за декілька місяців. Вигода: максимальний дохід завдяки унікальній стратегії оцінки акцій та інших активів»;
  «Центр Біржових Технологій — безумовний лідер за кількістю ВІП-клієнтів серед всіх українських компаній, які працюють на фінансових ринках».
  Також аналітики Комісії виявили багато зовнішньої реклами проекту в м. Києві, роликів на радіо, банерів та реклами на багатьох інформаційних ресурсах у мережі інтернет. Як сказано на сайті проекту, “Центр Біржових Технологій” має розгалуджену мережу філій та представництв у багатьох містах України”.

  З відкритих джерел Комісія також встановила, що послуги для забезпечення діяльності домену надаються компанією «OVH Hosting Oy», яка зареєстрована в Фінляндії, та використовує віртуальні приватні хмарні сервери (VPS), які забезпечують анонімність власників доменів.

  На офіційний запит Комісії про надання інформації від ЦБТ відповідь так і не надійшла.

  ISRAEL INVESTMENTS LTD

  Сайт проекту «ISRAEL INVESTMENTS LTD» пропонує громадянам послуги портфельного інвестування та п’ять різних варіантів інвестиційних пакетів за ціною від $ 500 до $ 50 000, які “сформовані з дорогоцінних металів, нафти, цінних паперів, криптовалют та стартапів”. Також на сторінці компанії зазначені такі послуги, як управління інвестиційними портфелями, інвестування у різні види накопичувальних фондів та у біржові індексні облігації, надання інформаційно-аналітичних та брокерських послуг

  Далі наводимо цитати з відповідної сторінки компанії «ISRAEL INVESTMENTS LTD», які можуть мати ознаки реклами та надання послуг на фондовому ринку, які здійснюються без відповідного дозволу Комісії:

  «Професіонали нашої компанії також можуть створити індивідуальний інвестиційний портфель, з урахуванням Ваших побажань. Він буде доповнений фінансовими інструментами, які допоможуть швидше досягти поставлених цілей. Щоб гроші почали працювати на Вас, покладайтеся на професіоналів!»;
  «ІП надає стабільний щомісячний пасивний дохід. Придбати портфель дуже просто: вибираєте пакет, тиснете «інвестувати, заповнюєте просту форму зворотного зв’язку. Все, дуже просто, далі з Вами зв’яжеться наш фахівець. Він надасть повну консультацію і обговорить всі деталі обраного портфеля»;
  «Інвестиційний портфель це – різні активи, об’єднані для досягнення певних фінансових цілей. ІП може складатися з золота, нерухомості, цінних паперів, опціонів. Israel Investments пропонує готові інвестиційні пакети, які будуть приносити прибуток незалежно від політичної чи ринкової ситуації. Портфелі доступні для громадян будь-яких країн».
  Рекламу «ISRAEL INVESTMENTS LTD» аналітики виявили на багатьох популярних інформаційних ресурсах у мережі інтернет, у соціальних мережах. Відповідно до інформації з сайту, «ISRAEL INVESTMENTS LTD» має представництва в Ізраїлі, Англії, Італії, Швейцарії, та Україні.

  Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, офіційне представництво «ISRAEL INVESTMENTS LTD» в Україні зареєстровано як юридична особа – ПП “ІФЛК “ІЗРАЇЛЬ ІНВЕСТМЕНС” (код за ЄДРПОУ 42620622).

  Послуги забезпечення діяльності домену надаються компанією «101domain», яка зареєстрована в США, і також надає своїм клієнтам можливість приховати інформацію про них у загальнодоступних Інтернет джерелах.

  На офіційний запит Комісії про надання інформації від проекту відповідь так і не надійшла.

  Комісія констатує в обох випадках всі ознаки можливого зловживання на ринку фінансових послуг, що несе загрозу введення в оману громадян та втрати ними значних коштів. НКЦПФР вживає всіх законних заходів щоб мінімізувати потенційно протиправну діяльність та попереджає інвесторів про ризики втрати грошей.

 6. And here is a New Year’s surprise at eight o’clock in the evening a knock on the door! Oleg and Vitya came with their wives, they have been family men for half a year. Still, we are already 23 years old, and Natasha and Rita are 20 years old. After noisy hugs, kisses and congratulations, we sat at such an excellent table, the girls cooked the same and brought it with them. It was a wonderful New Year’s Eve evening. Soon everyone, except me, got very drunk, we poisoned jokes of a very frivolous content, danced in the next room to wonderful music, “Melodies and rhythms of foreign pop music” were on TV.
  However, soon as soon as I invited the girls to dance, the guys were very “plucked up”, but successfully continued to pump up wine and vodka. And our “dances” became more and more erotic. Natasha clung to me with might and main, we, in fact, did not dance, but stomped on the spot. So I invited Rita, and Oleg just passed out and dozed off on the couch. Vitya turned his attention to the TV screen, where half-naked beauties famously threw up their legs in the cancan on the Moulin Rouge stage. Rita kissed me on the cheek, and then just dug into my lips and began to rub against my bump on my trousers. And then Natalya famously flies up and simply demands for herself, as she said, “New Year’s kiss.” This is where it all “turned around”.
  “Umm…” he hesitated. – Are you sure?
  liveartbcs.com/puerto-rico/11-01-2022-1. “Well, I was thinking from the disco. I couldn’t figure out how I could see you”
  If Valya experienced this, it was not often. As soon as the tongue touched the clitoris, ran across the small lips, she arched, she moaned, holding back a cry, darted around the bed of love, just not falling from the bench. And when fingers came to the aid of the tongue, which penetrated into its depths and began caressing the inside of the vagina, it was already impossible to hold back Vali’s cry. After a couple of three minutes, the neighbor finished. Trembling all over, tightly squeezing his legs, hugging his fingers with a pulsating vagina. As soon as she relaxed, the caresses continued. And again the tongue fluttered over her charms, the fingers zashurovat inside, inflaming the just finished flesh to another orgasm.
  Olenka, we will miss you, – Nikolai said in parting, – and you, Sasha, are very lucky with your wife, a wonderful hole.
  I am a student to her pussy language. Wrapped a little and put in a vagina in one end, so that a member treaded ahead. And helped stand.
  God, how cool it was – he said, moving away from her. She smiled and stretched out on the floor with her legs outstretched and her arms raised. – I like it when you are in the sperm. Are you going to shower?
  The heroes of this sensual plot are students who in a year should receive diplomas and celebrate it at a graduation party, and you yourself know and have seen more than once on the screens on what scale they celebrate it over the hill and also choose the best couple. However, it is not clear how this pair is determined. But there is still a whole year before graduation, and our heroes are light, simultaneously gnawing at the granite of science, gnawing at the granite of love. And you yourself know how frisky young people are now – today they have this, and tomorrow that. And they were completely without brakes. Most often they met in the house of the heroine, since she was reluctant to visit him, because his grandparents lived there, who raised him instead of his mother, who was always not up to him. And she has a swimming pool in the yard and a bigger house – cool. But she brought him to her only when her parents were gone.

 7. [url=https://antminer-stores.com/]Асики для майнинга купить[/url] – Как купить асики, Видеокарты купить

 8. [url=https://aquarium-juwel.ru/]data mining это[/url]
  [url=http://aquarium-juwel.ru/]http://aquarium-juwel.ru[/url]
  [url=http://google.co.th/url?q=http://aquarium-juwel.ru]http://maps.google.iq/url?q=http://aquarium-juwel.ru[/url]

 9. The best gaming chairs are more than right-minded somewhere to reserve your prey seeking 12 hours a day while agribusiness runes in Elden Ring. They mix comfort, shape, and ergonomics into united of the most effective pieces of appliances you can buy. Whether you’re looking looking for an epic gaming authority outfitted in your band colors or a elegant responsibility moderator with strong CEO vibes, we’ve got you covered.
  We telling about the most comfortable [url=https://spark-wiki.win/index.php/BEST_OFFICE_CHAIR_FOR_SCIATICA ]office[/url] and [url=https://wiki-stock.win/index.php/BEST_OFFICE_CHAIR_FOR_SCIATICA ]gaming chairs[/url] in ours articles. Join to [url=https://astro-wiki.win/index.php/BEST_OFFICE_CHAIR_FOR_SCIATICA ]us[/url].

 10. [url=https://majning1.ru/]майнинг +в день видеокарт[/url]
  [url=https://www.majning1.ru]https://www.majning1.ru/[/url]
  [url=http://sudak.me/redirect?url=http://majning1.ru]http://ridgedale.net/?URL=majning1.ru[/url]

 11. [url=https://aquarium-juwel.ru/]сколько майнит 3090[/url]
  [url=https://www.aquarium-juwel.ru]http://www.aquarium-juwel.ru/[/url]
  [url=http://google.com.co/url?q=http://aquarium-juwel.ru]http://professor-murmann.info/?URL=aquarium-juwel.ru[/url]

 12. Получить услуги и консультацию юристов можно как офисах компании, так и онлайн. Задайте вопрос по телефону, мессенджер WhatsApp или оставьте заявку на обратный звонок через форму обратной связи. Для проведения консультации юрист соответствующей тематики свяжется с вами в ближайшее время юрист по пенсионным вопросам барнаул

 13. Link Building, прогоны дроп доменов с помощью X-rumer и GSA (Search Engine Ranker) вы сможете заказать на нашем канале. Мы давно занимаемся продвижением сайтов с помощью ссылок, и имеем колоссальный опыт в построении различных ссылочных пирамид. Множество тактик от специалистов вы найдете в группе телеграм @pokras777

  либо в скайп логин pokras7777

  RHzs43hgndIpuiSy

 14. Для хорошего ранжирования, обязательно нужна быстрая загрузка вашей площадки, за этим стремительно следят поисковые системы, и выбирают в топ только самых быстрых конкурентов. Ускорение работы сайта (Google PageSpeed) давно не проблема для наших оптимизаторов. Обращайтесь в группу телеграмм @pokras777 и ваш домен будет набирать 100\100.

  RHzs43hgndIpuiSy

 15. SEO продвижение сайтов любой тематики и на любом CMS (движке). Команда профессионалов имеет индивидуальный подход к каждому клиенту. Грамотно создадим стратегию продвижения и запустим Ваш сайт в работу. Вы сразу заметите улучшение позиций и повышение траста на своих площадках. Обращаться в телеграмм @pokras777, каждый вебмастер останется довольным.

  либо в скайп логин pokras7777

  RHzs43hgndIpuiSy

 16. Ответы и советы экспертов на вопросы читателей.Почему я не могу похудеть, если ем один раз в день и только фрукты на ужин.Вероятно, именно по этой причине вы не теряете вес. [url=https://vseledi.ru/beg-dlya-pohudeniya.html]можно ли похудеть бегом[/url]
  Вы должны есть 5-6 раз в день.Добавляйте белки, овощи, здоровые жиры и клетчатку к своим приемам пищи, регулярно перекусывайте и регулярно тренируйтесь.

 17. Вода не содержит калорий.Когда вам хочется пить, пейте воду вместо соков и лимонадов и пусть это войдет в привычку.Занимайтесь спортом. [url=https://vseledi.ru/kak-delat-minet.html]минет техники[/url]
  10 минут спорта каждое утро.Зарядка по утрам древнее изобретение, пользу которого не оспорить.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *